Rozhodně se nepovažuji za nějakého odborníka na mantry, ale dovolte mi s vámi sdílet to, co o nich vím a proč jsem je zařadil do svého denního života. Mantry se často používají ve spojení s jógou. Většina z nás, i když to možná netuší, používá minimálně jednu. Nejstarší mantru a prazvuk ohm.

Mantra však není pouze součástí jógy. Mantra ji dokonce přesahuje. Mantry jsou často neprávem odsouvány do pozadí, ale jejich význam je velmi hluboký. S mantrami se můžete setkat na různých místech. Dokonce i na koncertech. Mantry existovaly v každé kultuře. Dokonce i u nás. Bohužel se na ně časem zapomnělo. V Asii tomu bylo jinak. Mantry se v sánskrtu nebo tibetštině předávaly vždy z učitele na žáka. A tak se nám dochovaly až dodnes. Oba tyto jazyky jsou velmi libozvučné a zpívání manter je opravdovým zážitkem. Není náhodou, že sánskrt má podobné kořeny jako čeština. Mnoho slov máme dokonce podobné.

Původně se však mantry nezpívaly. Vždy se recitovaly. Proč tomu tak bylo? Mantry mají léčivou schopnost. Působí na psychickou rovinu, nervový systém, uvolňují mysl, zklidňují emoce a přináší do těla energii. Mantry působí na buněčné úrovni. Jejich vibrace harmonizují všechny buňky našeho těla. Mantry jsou magické a proto je důležité se je učit od správného učitele.

Mám to štěstí, že se mohu recitaci manter učit od Manju Joise. Tento 75letý indický učitel, syn zakladatele ashtanga jógy, je zatím jediným učitelem, s nímž jsem se doposud poznal, který recitaci manter učí. A to v původní podobě. U recitace je totiž důležitá intonace, každý nádech a výdech, zvuk i tempo. Manju říká, že v mantrách je skryto vše. Pokud recitujeme mantry, nemusíme ani fyzicky praktikovat jógu. V mantrách je totiž fyzická praxe ukryta. Skrývá se v nich i pránajáma. Dechové techniky, které nám pomohou čerpat energii a léčit své tělo.

A jak tedy vypadá má vlastní praxe manter? Používám dva druhy manter. Védské mírové mantry jako součást mé jógové praxe a tibetské mantry při meditaci. Vždy před začátkem své denní jógové praxe začínám tzv. otvírací mantrou. V této mantře vyjadřuji pokoru k učitelům, Patandžálimu a vyslovuji přání, aby mne následná praxe jógy vyléčila a posílila. Po fyzické praxi jógy pokračuji v recitaci védských mírových manter tak, jak mne to naučil můj učitel. Potom provedu jednoduchou pránajámu a nakonec dokončím recitaci manter.

A kterou z manter mám nejraději? To se dá těžko říci a každá působí na něco jiného, ale velmi se mi líbí tato:

Omasatomaasadgamaya

Tamasomaajyotyrgamaya

Mrityormamritamgamaya

Omshantishantishantihi

Její volný překlad zní: Óm, veď mě od neskutečného ke skutečnému! Veď mě ze tmy ke světlu! Veď mě od smrtelného k nesmrtelnému! Óm mír, mír, mír!

Také rád například recituji tibetskou medicine mantru, která má léčivé účinky. Nebo mantru pro zahnání zlých snů. Tu recituji svým dětem před spaním.

 

Krásný den Pepa

text a foto: Josef Martin