Josef Martin

lektor aštanga jógy

Předtím, než začal praktikovat jógu, si o ní myslel, že je to lehké protahování, hlavně pro ženy. Pepa dělal v minulosti aktivně mnoho sportů – fotbal, tenis, stolní tenis, squash. Ale až jóga mu ukázala, jak moc tyto sporty negativně ovlivnily jeho tělo a mysl. V józe nalezl skvělé spojení fyzické i duchovní praxe, které ho učí mnohem více cítit své tělo a vnitřní já.

V praktikování jógy nachází především pokoru a nesoutěžení. Každý den překonává svůj strach a učí se ovládnout svou mysl. Jóga je úžasný nástroj osobního rozvoje a cesta ke zdravému tělu a mysli.

V současnosti je Pepovým jógovým učitelem a kamarádem Jaro Pávek  ze Slovenska.

Jaká byla a je Tvá cesta jógy?

Čas je velmi relativní a záleží spíše na tom, jak často jógu praktikujeme. Pakliže někdo praktikuje jógu deset let jednou týdně a na druhé straně někdo jiný 1 rok každý den, kdo cvičí déle? Styl? Dříve jsem praktikoval ashtangu, dnes dělám prostě jógu. ☺ Učím se ji hlouběji pochopit, abych ji mohl využívat k terapii. Jóga je prostě jedna. K józe jsem se dostal díky své úžasné ženě. Kdo mě nejvíce ovlivnil? Určitě všichni učitelé, kolegové a žáci, které jsem prozatím na své cestě potkal. Velmi dobrý základ mi dal v józe Láďa Pokorný, kamarád Jaro Pávek a můj současný učitel Manju P. Jois.

Jaká je Tvoje nejoblíbenější jógová pozice?

Nedokážu na to odpovědět. Každý den na podložce je jiná. Každý den cítím, že potřebuji něco jiného.

Jaký je Tvůj každodenní rituál?

Zcela jistě recitace manter, jógová praxe a pránajáma. Každý večer před spaním si rekapituluji den a poděkuji za to, že jsem ho mohl prožít. A proč? Recitace manter mě zklidňuje a přivádí do přítomného stavu. Působí na buněčné úrovni a je velmi léčivá. Vděčnost rozvíjí pocit štěstí a lásku. Často si ani neuvědomíme, během našeho stěžování, za kolik věcí bychom měli být vděčný a jaké máme vlastně štěstí.

Jaká kniha Tě inspiruje?

Těch je opravdu mnoho. Uvádím například tyto – Laurent Gaunelle – Filozof, který nebyl moudrý. Bůh, který chodí po světě inkognito a další…,  Robin Sharma – Mnich, který prodal své ferrrari a Juliánova cesta aneb Putování s Mnichem, který prodal své ferrari, David Michie – Dalajlámova kočka, Kouzelník ze Lhasy.

Jaké je Tvé srdeční místo?

Všude, kde je mi dobře. Hodně mi pomáhá příroda a já se mohu v klidu napojit sám na sebe. Nový Zéland, Kapské město, Bhútán, Patagonie.

Která barva je barvou Tvého šatníku?

Převážně černá, bílá nebo khaki.

Na čem ujíždí Tvoje chuťové buňky?

Miluju hořkou čokoládu a skvělou kávu. Nicméně nemohu říci, že bych to nějak přeháněl. Stačí mi trochu.

Bez jaké věci nevyjdeš z domu?

Bez  budhistického náramku a náhrdelníku s kamenem Dzi.

Jak Ti, v současné životní situaci, nejvíc pomáhá jóga?

Uf. Pomáhá mi tolik, že ani nevím, kde začít. Díky józe si udržuji tělo ve skvělém zdraví a kondici. Díky ohebnosti, kterou jóga přináší, si udržuji i ohebnost mysli. Díky denní praxi se pro mne stala nedílnou součástí mne samotného a pomáhá mi v transformaci a duševním rozvoji. Jóga mi pomáhá s odstraňováním strachu, se zvládáním náročnější situací, s jetlegem při cestování, v uzemnění a napojení se na sebe sama kdekoliv na světě. Pomáhá mi v osobním rozvoji, v ovládnutí mysli (ega) a v celkové očistě. Pomáhá mi učit se respektovat odlišné a neporovnávat se s ostatními. Nesoutěžit.