Podzimní období je časem, který láká více k pomalejším směrům jógy. Více v nich spočineme, ponoříme se dovnitř, načerpáme sílu. V nabídce studií se objevují lekce s názvy „restorativní“ nebo „jin“ jóga. Ale je v nich nějaký rozdíl? Nebo je to stejná lekce a jen rozdílný název? Zeptali jsme se Petry Šlechtické, která se věnuje restorativní józe, a Anety Borovičkové, která vede lekce jin jógy, abychom vám tyto styly více přiblížili.

 

Co je hlavním cílem / smyslem vašeho stylu jógy?

Petra: Restorativní jóga je o otevírání a není o protahování. Bez ohledu na kondici cvičícího je téměř naprosto vždy možné najít variantu pozice, která bude přinášet lehkost, jistotu a podpoří vaše vědomé uvolňování a odpočinek. Smyslem je z pozice čerpat a dostávat energii, ne ji dávat. Restorativní jóga vytváří prostředí, kde můžete věci pustit, kde můžete začít rozkvétat a vydat ze sebe to nejlepší.

Aneta: Cílů jin jógy je několik – určitě ale ne dokonalá pozice nebo přesné nastavení těla. Cílem jin jógy je pracovat do hloubky na úrovni těla, mysli i emocí přes postupné uvolňování se v pozicích. Důležité je být si vědom toho, že v jin józe vždy stimulujeme jednu či více částí těla, se kterými pracujeme – a ty můžeme během praxe cítit, někdy vcelku intenzivně. V jin józe nejde o 100% pocit relaxace, ale naopak o hledání klidu a trpělivosti v pozicích, které pro nás mohou často být náročné.

 

Jak probíhá lekce jin/restorativní jógy? Např. je tam nějaké úvodní zahřátí, jak dlouhá je výdrž v pozicích atd.

Petra: Na svých lekcích dávám studentům nejprve prostor pro malé rozpohybování těla – volné pohybování se po podložce, uvědomění si fyzického těla a položení si otázky, jak mi je. Lekce má většinou nějaké zaměření (záklony, bedra…) nebo téma (pomoc při únavě, období menstruace, vyčerpání…), které tu praxi prostoupí. Podle toho jsou také voleny pozice a jejich sled. Vždy je dobré začít pozicí, která v nás navodí klid, bezpečí a ujistíme se, že máme všechen čas.

Pozice restorativní jógy vyžadují větší přípravu na vypodložení a přípravu pomůcek. Množství pozic během hodinové praxe je tedy velmi skromné. Platí zde pravidlo: „Čím méně, tím lépe“. V pozicích zůstáváme delší čas – 5, 10 někdy až 20 minut. Každá lekce je zakončena vybranou variantou Savasany, ta je doporučena právě na oněch 20 min. Být v závěrečné Savasaně je dar. Dar nemuset dělat nic, který si dovolíte.

Aneta: Každá lekce jin jógy s každým lektorem může být jiná. Téměř vždy je ale založená jen na několika málo pozicích, ve kterých se zůstává delší dobu, obvykle nejméně dvě minuty. Mezi jednotlivé pozice mohou být zařazovány aktivnější, silovější pozice nebo pohyby či naopak pouze relaxační savasana tak, aby celá sekvence byla příjemná a vedla k předem stanovenému záměru. Celkově je ale lekce jin jógy rozhodně spíše o nehybnosti než aktivitě.

 

Využíváte ve vašem stylu pomůcky? Pokud ano, dají se nahradit při domácí praxi?

Petra: Ano. Restorativní jóga je známá právě tím, že vyžaduje mnoho pomůcek. Vytváříte si prostředí, ve kterém budete odpočívat, prostor, kde bude klid, teplo, tma a ticho. Mezi nejznámější pomůcky se řadí bolster (válec), velké množství dek, bloky a polštářek na oči. Všechny tyto pomůcky se dají výborně alternovat v domácím prostředí. Je nutné si připomenout, že pozice není o pomůckách, o tom, zda mám krásný bolster a s ním sladěnou deku, ale jde nám o EFEKT, který přinese dané vypodložení. Je-li oním vypodložením krabice od bot, srolovaný polštář anebo pásek od županu je opravdu jedno. Doma tedy využijte věcí, které máte a buďte vynalézaví. Tvrzení, že nemám pomůcky, čas nebo že potřebuji být aktivní jsou schovávanou před sebou samotným.

Aneta: V jin józe používáme pomůcky pouze tehdy, když uznáme za vhodné – tedy nutně potřeba nejsou, ale záleží na každém individuálním těle a pozicích. Vhodné je mít u sebe minimálně dvě deky, dvě cihličky (případně tlusté knížky) a bolster nebo několik tvrdších polštářů.

 

Děkujeme Anetce a Petře za jejich odpovědi a přejeme Vám krásný zážitek z lekcí, ať v nich načerpáte energii a pomohou vám projít touto náročnou dobou.