Kateřina Vašíčková

lektorka flow a jemné jógy

Kouzlo jógy objevila Katka před 16 lety, když přestala tančit a hledala pohyb, který nebude jen “aerobic”. Její hlavní učitelkou byla a doposud je Lenka Nezvalová, které vděčí za stálou inspiraci a lásku k józe. Mezi další učitele patří Adrian Cox, Paddy McGrath, Lucie Königová, Marcela Mikešová a další. Jóga je skvělá jako fyzické cvičení – na rozvoj síly, flexibility i rovnováhy, ale nejen to! Pro Katku je hlavně cestou k sobě, k vnitřnímu klidu, k laskavému přijetí a vyrovnanosti. S vděčností, že je jóga součástí jejího života, tuto radost předává dál.

Jaká byla a je Tvá cesta jógy?

Jóga si mě našla, když jsem se za studiem přestěhovala z Pardubic do Prahy, skončila jsem s tancem, v tu dobu mě jóga oslovila. Měla jsem obrovské štěstí, že mezi mými prvními učiteli byla i Lenka Nezvalová, díky které jsem si jógu i Lenku zamilovala a věděla jsem, že tohle je „ono“. Prvních 10 let jsem se tedy věnovala vinyasa flow józe, posledních 5 let postupně zvolňuji tempo a nyní je mi dobře ve slow flow józe.

Jaká je Tvoje nejoblíbenější jógová pozice?

Vzhledem k tomu, že s ročním synem jsem celé dny velmi aktivní, při své osobní praxi teď preferuji hlavně relaxační pozice… 🙂

Jaký je Tvůj každodenní rituál?

Mám ráda rituály. Se začátkem podzimu je mým rituálem zelený čaj, který si beru i ven do termosky. Když syn po obědě usne, na chvíli odložím všechny úkoly a povinnosti a dopřeji si čas na svou jógovou praxi, velmi relaxačně pojatou. Pomáhá mi mít podložku stále vybalenou na zemi na viditelném místě. V těhotenství jsem ji měla hned u postele a cvičila jsem každé ráno a večer. Teď ji mám v obývacím pokoji, takže ji mám stále na očích. Díky vybalené podložce si alespoň psa zacvičí každý den i můj muž :). A oblíbeným večerním rituálem je sprcha s voňavými olejíčky.

Jaká kniha Tě inspiruje?

Vzhledem k mé profesi je to určitě Yalomova „Chvála psychoterapie“. Dále „Nevyšlapanou cestou“ Scotta Pecka. K nim tuším přibude i „Moje milá smrti“ Veroniky Hurdové, která vyšla nedávno.

Jaké je Tvé srdeční místo?

Miluji přírodu, hory, oceán, les. Takže těch míst je opravdu hodně. Z těch nejbližších je to les v Pístech a naše zahrada.

Která barva je barvou Tvého šatníku?

Je mi dobře v bílé, starorůžové a světle šedé. Mám ráda nadčasové, pohodlné a spíše jednoduché kousky .

Na čem ujíždí Tvoje chuťové buňky?

Mám ráda jižanské kuchyně, ať už italskou, indickou, vietnamskou kuchyni. A samozřejmě si ráda pochutnám na dobré čokoládě nebo štrůdlu.

Bez jaké věci nevyjdeš z domu?

Jsem minimalista, takže čím méně věcí s sebou nosím, tím je mi lépe. Pokud se mi občas podaří vyrazit na procházku bez klíčů, telefonu i dokladů, je to pro mě velmi osvobozující pocit. Takže většina věcí v mé tašce patří synovi.

Jak Ti, v současné životní situaci, nejvíce pomáhá jóga?

V současné době pro mě jóga znamená především čas a prostor pro sebe. Čas, kdy se mohu naladit na sebe, upustit napětí, usebrat se, odpočinout si, nabrat novou energii, opečovat i posílit své tělo a duši, vyladit se. Na lekcích pak ráda nabízím to samé i druhým.